Bałtycki Festiwal Nauki

Bałtycki Festiwal Nauki to, jak sama nazwa wskazuje święto nauki, organizowane co roku przez Politechnikę Gdańską oraz inne uczelnie mające swoje siedziby w Trójmieście. Jest to zbiór wydarzeń, na które składają się prezentacje, wykłady, doświadczenia oraz warsztaty naukowe. Rzecz jasna, cała impreza jest otwarta oraz niebiletowana. Impreza jest cykliczna – w 2019 roku odbędzie się w dniach 22-25 maja, na terenie Politechniki Gdańskiej i innych pomorskich uczelni wyższych.

Atrakcje i cel festiwalu

Co ma na celu organizacja tego festiwalu? Promowanie nauki wśród Pomorzan, a także przyjezdnych, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Teren festiwalu jest rozległy – wydarzenia odbędą się m. in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie czy Helu. W ubiegłym roku na uczestników festiwalu czekały takie atrakcje jak pokazy laboratoryjne, otwarte panele dyskusyjne, koncerty, pikniki naukowe, spektakle czy zawody sportowe. Rzecz jasna, nie obyło się bez atrakcji oraz nagród dla uczestników przeróżnych konkursów. Zakres dziedzin naukowych, który obejmuje festiwal, jest ogromny – mamy tu przedmioty zarówno humanistyczne jak i ścisłe, a także do kompletu – przeróżne wydarzenia sportowe oraz wykłady na temat samych sportów oraz sportowców. Łącznie jest to 24 dyscyplin naukowych, m. in. nauki historyczne, nauki biologiczne, chemiczne, architektoniczne.

Oczywiście, uczelnie Gdańskie mają przy okazji możliwość zaprezentowania swojej oferty dydaktycznej i zrobienia dobrego wrażenia na rodzicach, a także nastolatkach odwiedzających Gdańsk – skoro spodobało im się na festiwalu, to czemu, na przykład, w przyszłości go nie organizować?

Dla każdego, coś dobrego!
Podczas trwania Bałtyckiego Festiwalu Nauki, na niesamowite wrażenia i ogromną dawkę wiedzy mogą liczyć wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Wykłady są przygotowane specjalnie pod określoną grupę wiekową – nie ma więc możliwości, że zabierając dziecko na BFN, wyjdzie ono z takim samym poziomem wiedzy, jak przed wyjściem na festiwal. W ubiegłym roku, dzieci z przedszkola miały okazję zwiedzić gabinety rektora i innych pracowników wydziału zarządzania Politechniki Gdańskiej, później wzięły udział w wykładzie pt. Czekolada – trudny wybór!, po czym mieli okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwy wykład, dołączając do starszych studentów. Kolejną z atrakcji, którą mieli okazję zobaczyć najmłodsi było prowadzenie wykładu od kuchni, co zaprezentowali im dr Bartłomiej Gabriel wraz z prof. Kamilą Najman. Sądząc po zdjęciach, które wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej udostępnił na swoim fanpage’u na Facebooku, na których dzieci przedszkolne z ciekawością patrzą w stronę mówiącego, można wywnioskować, że Trójmiejskie uczelnie nie muszą martwić się o przyszłoroczne nabory.

Uczestnicy festiwalu mieli też okazję poznać problemy, które stawia przed nami nauka, tyczące się zwłaszcza rejonu Pomorza. Przykładowo – na Helu, organizacje pozarządowe we współpracy z Uczelniami Trójmiejskimi organizowały pikniki informacyjne, które mają  na celu zwiększenie praktycznych metod ochrony zwierząt morskich przed zniszczeniem ich siedlisk. Temat, który dotyka zwłaszcza terenów Pomorza, nie mógł zostać pominięty w naukowych rozważaniach zarówno żaków, profesorów jak i zwykłych ludzi, którzy są ciekawi wiedzy i nie są obojętni na stan środowiska, w którym żyją.

Organizatorzy i partnerzy

Od kilku lat, głównym partnerem festiwalu jest fundacja banku Santander (wcześniej WBK S.A.), głównym partnerem medialnym jest Radio Gdańsk, a głównym sponsorem festiwalu jest firma Gaz-System. Organizatorami, poza Politechniką Gdańską jest Uniwersytet Gdański, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Morska w Gdyni, AWF Gdańsk, Akademia Pomorska w Słupsku, Polska Akademia Nauk w składzie: Instytut Oceanologii w Sopocie, Instytut Maszyn Przepływowych w Sopocie oraz Instytut Budownictwa Wodnego. W skład organizatorów zaliczyć należy również Gdańskie Środowisko Akademicko-Duchowne, czyli Gdańskie Seminarium Duchowne, Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Gdyni oraz Wyższe Seminarium Duchowne diecezji Pelplińskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *