Jak przygotować sie do anlizy składu ciała?

Analiza składu ciała to badanie oparte na bioimpedancji elektrycznej ( z angielskiego – BIA, bioelectrical impedance analysis). Polega ono na sprawdzeniu przewodzenia niewielkich ładunków elektrycznych w wodzie zawartej w poszczególnych cząsteczkach. Pozwala to określić ilość i rodzaj tkanek w organizmie ludzkim. Tkanki gęstsze, jak tkanka tłuszczowa, wykazują dużo mniejszy stopień przewodzenia prądu niż tkanki o większej zawartości wody. Metoda analizy składu ciała wykorzystuje się w wielu miejscach. Sprzęty do tego typu badania znajdziemy zarówno w gabinetach lekarskich jak i w klubie fitness czy tez podczas wizyty u dietetyka. Najnowocześniejsze urządzenia takie jak analizatory InBody 120 pozwalają na coraz bardziej precyzyjne oszacowanie składu ciała, bez konieczności podawania danych empirycznych jak wiek lub płeć.

Dokładna analiza poszczególnych tkanek w ciele ma wiele zalet. Wyniki tego badania pozwalają określić jaki procent masy ciała stanowi tłuszcz oraz mięśnie, jak prezentuje się nawodnienie organizmu oraz w jakim stopniu otłuszczone są narządy wewnętrzne. Są to cenne informacje zarówno dla sportowców jak i osób u których stwierdzono problemy z prawidłową wagą ciała ( nie tylko nadwagę, ale też niedowagę). Dzięki tym danym jesteśmy w stanie efektywniej ułożyć plan żywieniowy oraz treningowy, a regularnymi analizami składu działa śledzić ich postęp. Jak zatem przygotować się do badania by jego wynik wiarygodny?

Przygotowanie do zabiegu

Po pierwsze najlepiej zgłosić się do gabinetu w godzinach porannych na czczo. Jednak jeśli nie ma takiej możliwości, należy pamiętać by ostatni posiłek spożyć minimum 2-3h przed badaniem. Wynika to z faktu, iż po jedzeniu układ trawienny potrzebuje większych ilości krwi do prawidłowej pracy organów. To czasowe zwiększenie czerwonych krwinek w tym obszarze może zaburzyć prawidłowość pomiaru. Należy też pamiętać by na 24h przed badaniem nie spożywać alkoholu i kofeiny. Bezpośrednio przed badaniem nie zalecana jest też kąpiel ani prysznic, które również powodują zwiększenie przepływu krwi w organizmie. Przed badaniem wymaga się pozbycia wszelkich zbędnych elementów garderoby i biżuterii, ponieważ tworzą one dodatkowy opór przez który również przejdą ładunki elektryczne, skutkiem czego będzie doliczenie ich do czystej masy ciała badanego. Badany powinien mieć gołe stopy i dłonie. Treść jelitowa również traktowana jest przez analizatory InBody 120 jako elementy składowe masy, dlatego należy skorzystać z toalety przed przystąpieniem do pomiaru. Intensywne ćwiczenia poprzedzające badanie spowodują zgromadzenie się wody w aktywowanych częściach ciała, dlatego przygotowując się do analizy zalecane jest wstrzymanie się od wysiłku fizycznego. Z podobnych przyczyn sugeruje się, aby przed analizą wstać na kilka minut i pozwolić wodzie w organizmie swobodnie rozdystrybuować się do naturalnego poziomu. Na koniec należy zwrócić uwagę na fakt, iż kolejne badania składu ciała powinno się przeprowadzać w możliwie jednakowych warunkach, tj. o podobnej porze dnia, porównywalnym poziomie nawodnienia czy tez w tej samej odzieży.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia analizy składu ciała

Chociaż badanie składu ciała jest dla pacjenta całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Z uwagi na możliwe zaburzenia pomiaru nie zaleca się wykonywania badania kobietom podczas menstruacji. Zmiany nawodnienia spowodowane naturalnymi poziomami hormonów w trakcie cyklu wpłyną znacząco na niemiarodajność badania. Wykluczenia dotyczą także kobiet w ciąży. Analizatory składu ciała z serii InBody 120 są na tyle bezpieczne, że nie ma żadnych przeciwskazań by korzystać z nich mogły nawet dzieci. Jednakże kobiety w okresie od 3-go tygodnia do 3-go miesiąca ciąży nie zaleca się przeprowadzania tego badania. W kolejnych etapach ciąży parametry mogą być niemiarodajne z uwagi na obecność wód płodowych w jamie brzusznej. Analizie składu ciała nie można poddać także osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym urządzeniem elektrycznym – jest to oczywiście związane z wpływem ładunków elektrycznych wykorzystywanych przy badaniu na te urządzenia. Osoby cierpiące na epilepsje również nie powinny poddawać się tej metodzie.

Badanie sprzętem InBody 120 jest krótkie i nie powinno sprawiać żadnego dyskomfortu -wiązka elektryczna jest niewyczuwalna dla człowieka. Analizy można dokonać dla każdego pacjenta w wieku od 3 lat i masie do maksymalnie do 250 kg. Prawidłowo przeprowadzone badania dostarcza cennych informacji, dzięki którym możemy podjąć odpowiednie kroki na drodze do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *