Jak przygotować sie do anlizy składu ciała?

Analiza składu ciała to badanie oparte na bioimpedancji elektrycznej ( z angielskiego – BIA, bioelectrical impedance analysis). Polega ono na sprawdzeniu przewodzenia niewielkich ładunków elektrycznych w wodzie zawartej w poszczególnych cząsteczkach. Pozwala to określić ilość i rodzaj tkanek w organizmie ludzkim. Tkanki gęstsze, jak tkanka tłuszczowa, wykazują dużo mniejszy stopień przewodzenia prądu niż tkanki o większej zawartości wody. Metoda analizy składu ciała wykorzystuje się w wielu miejscach. Sprzęty do tego typu badania znajdziemy zarówno w gabinetach lekarskich jak i w klubie fitness czy tez podczas wizyty u dietetyka. Najnowocześniejsze urządzenia takie jak analizatory InBody 120 pozwalają na coraz bardziej precyzyjne oszacowanie składu ciała, bez konieczności podawania danych empirycznych jak wiek lub płeć.

Dokładna analiza poszczególnych tkanek w ciele ma wiele zalet. Wyniki tego badania pozwalają określić jaki procent masy ciała stanowi tłuszcz oraz mięśnie, jak prezentuje się nawodnienie organizmu oraz w jakim stopniu otłuszczone są narządy wewnętrzne. Są to cenne informacje zarówno dla sportowców jak i osób u których stwierdzono problemy z prawidłową wagą ciała ( nie tylko nadwagę, ale też niedowagę). Dzięki tym danym jesteśmy w stanie efektywniej ułożyć plan żywieniowy oraz treningowy, a regularnymi analizami składu działa śledzić ich postęp. Jak zatem przygotować się do badania by jego wynik wiarygodny?

Przygotowanie do zabiegu

Po pierwsze najlepiej zgłosić się do gabinetu w godzinach porannych na czczo. Jednak jeśli nie ma takiej możliwości, należy pamiętać by ostatni posiłek spożyć minimum 2-3h przed badaniem. Wynika to z faktu, iż po jedzeniu układ trawienny potrzebuje większych ilości krwi do prawidłowej pracy organów. To czasowe zwiększenie czerwonych krwinek w tym obszarze może zaburzyć prawidłowość pomiaru. Należy też pamiętać by na 24h przed badaniem nie spożywać alkoholu i kofeiny. Bezpośrednio przed badaniem nie zalecana jest też kąpiel ani prysznic, które również powodują zwiększenie przepływu krwi w organizmie. Przed badaniem wymaga się pozbycia wszelkich zbędnych elementów garderoby i biżuterii, ponieważ tworzą one dodatkowy opór przez który również przejdą ładunki elektryczne, skutkiem czego będzie doliczenie ich do czystej masy ciała badanego. Badany powinien mieć gołe stopy i dłonie. Treść jelitowa również traktowana jest przez analizatory InBody 120 jako elementy składowe masy, dlatego należy skorzystać z toalety przed przystąpieniem do pomiaru. Intensywne ćwiczenia poprzedzające badanie spowodują zgromadzenie się wody w aktywowanych częściach ciała, dlatego przygotowując się do analizy zalecane jest wstrzymanie się od wysiłku fizycznego. Z podobnych przyczyn sugeruje się, aby przed analizą wstać na kilka minut i pozwolić wodzie w organizmie swobodnie rozdystrybuować się do naturalnego poziomu. Na koniec należy zwrócić uwagę na fakt, iż kolejne badania składu ciała powinno się przeprowadzać w możliwie jednakowych warunkach, tj. o podobnej porze dnia, porównywalnym poziomie nawodnienia czy tez w tej samej odzieży.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia analizy składu ciała

Chociaż badanie składu ciała jest dla pacjenta całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Z uwagi na możliwe zaburzenia pomiaru nie zaleca się wykonywania badania kobietom podczas menstruacji. Zmiany nawodnienia spowodowane naturalnymi poziomami hormonów w trakcie cyklu wpłyną znacząco na niemiarodajność badania. Wykluczenia dotyczą także kobiet w ciąży. Analizatory składu ciała z serii InBody 120 są na tyle bezpieczne, że nie ma żadnych przeciwskazań by korzystać z nich mogły nawet dzieci. Jednakże kobiety w okresie od 3-go tygodnia do 3-go miesiąca ciąży nie zaleca się przeprowadzania tego badania. W kolejnych etapach ciąży parametry mogą być niemiarodajne z uwagi na obecność wód płodowych w jamie brzusznej. Analizie składu ciała nie można poddać także osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym urządzeniem elektrycznym – jest to oczywiście związane z wpływem ładunków elektrycznych wykorzystywanych przy badaniu na te urządzenia. Osoby cierpiące na epilepsje również nie powinny poddawać się tej metodzie.

Badanie sprzętem InBody 120 jest krótkie i nie powinno sprawiać żadnego dyskomfortu -wiązka elektryczna jest niewyczuwalna dla człowieka. Analizy można dokonać dla każdego pacjenta w wieku od 3 lat i masie do maksymalnie do 250 kg. Prawidłowo przeprowadzone badania dostarcza cennych informacji, dzięki którym możemy podjąć odpowiednie kroki na drodze do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *