Czym jest bałtycki krzyż nadziei?

Wielu Polaków nie potrafi wymienić najciekawszych i najbardziej znanych atrakcji własnego kraju, ale jednocześnie potrafi określić co czeka go podczas wypoczynku w Egipcie, Tunezji czy w innym kraju. Tymczasem podróżując po własnym kraju można zobaczyć niesamowite miejsca, obiekty czy atrakcje. Nawet wybrzeże polskie pełne jest zaskakujących terenów i ciekawych obiektów jak np. bałtycki krzyż nadziei.

Gdzie znajduje się bałtycki krzyż nadziei? 

Mało kto wie, że obiekt taki jak bałtycki krzyż nadziei znajduje się w Pustkowie(w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim), w oddaleniu około 100 m od morza przy skrzyżowaniu ulic Nadmorskiej oraz Leśnej. Do miejsca tego  można dotrzeć drogą wojewódzką nr 102(łączy drogę krajową nr 3 koło Międzyzdrojów z Kołobrzegiem). Do Pustkowa można również dojechać z Pobierowa(trzeba jechać na wschód ul. Grunwaldzką). Do Pustkowa nie ma możliwości dotarcia pociągiem, ale można dojechać do dworca kolejowego w Szczecinie przy ul. Kolumba, skąd odjeżdżają autobusy bezpośrednio do Pobierowa. W Pustkowie działają także firmy, które świadczą usługi przewozu osób taksówkami.

Czym jest bałtycki krzyż nadziei?

Bałtycki krzyż nadziei to wierna kopia krzyża, która znajduje się na Giewoncie w Tatrach. Idea stworzenia tego rodzaju konstrukcji pojawiła się po wypowiedzi Jana Pawła II w 1987 roku, podczas wizyty w Szczecinie, co zainspirowało Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Początkowo rozważano inne lokalizacje, ale w końcu Pustkowo okazało się najbardziej odpowiednim miejscem. Krzyż został odsłonięty w 2007 roku. Sama konstrukcja ma 19 metrów wysokości (czyli jest wyższy o półtora metra od pierwowzoru). Dodatkowo krzyż jest o niemal 2 tony cięższy. Ponadto na placu, tuż obok krzyża postawiono replikę okrętu (tzw. Statek EXPO), który został wykonany z okazji wystawy EXPO 2000 jako element ekspozycji województwa Zachodniopomorskiego. Obok krzyża zebrano także kamienie sybirackie jako wyraz pamięci corocznych spotkań Sybiraków – Pawłodarczyków. To miejsce jest także atrakcyjne z uwagi na znajdujące się tam poświęcone Sanktuarium Sursum Corda oraz drzewa papieskie:

  • dąb Jana Pawła II,
  • świerk Benedykta XVI.

Czym przyciąga bałtycki krzyż nadziei?

Konstrukcja ta nie jest tylko zwykłym obiektem, gdyż jest chętnie odwiedzany, nawet w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdyż pod krzyżem urządzana jest szopka bożonarodzeniowa, a od 2009 roku urządzana jest motocyklowa pielgrzymka do Zakopanego pod hasłem “Od krzyża do krzyża”(w trakcie odwiedzają także takie miejsca jak Licheń, czy Jasna Góra). Według wielu jest to replika krzyża z Giewontu, ale zdecydowanie wyższa i ładniejsza od oryginału. Z tyłu krzyża znajduje się zjazd na plażę, co pozwala turystom na wykonanie ładnych, pamiątkowych fotografii. Na fotografiach, na pierwszym planie znajduje się zarówno metalowa konstrukcja jak i błękitne morze w tle. Co najważniejsze krzyż został wkomponowany w otaczający go park, dzięki czemu miejsce to stało się celem niemal wszystkich spacerowiczów. Pod krzyż docierają turyści z okolicznych miejscowości, a nawet zorganizowane wycieczki. Warto podkreślić, że najbliższa ulica została zamknięta dla ruchu samochodów, a zagospodarowanie terenu pozwoliło na stworzenie reprezentacyjnej wizytówki miasta, która jest celem dla spacerowiczów jak i miejscem refleksji po dniu na plaży.

Czy warto wybrać się pod bałtycki krzyż nadziei?

Jedną z największych zalet lokalizacji tej konstrukcji jest jej dostępność. Dodatkowo tuż obok znajduje się toaleta publiczna, a dzięki parkingom (przy ulicach Spacerowej, Nadmorskiej, Magdaleny i Słonecznej) nie ma kłopotu z zaparkowaniem samochodu z możliwością dotarcia pod krzyż w ciągu 2-4 minut. Ponadto miejscowość Pustkowo nie jest miejscem, gdzie można się zgubić. Jedynie miejscowi obawiają się religijnego charakteru konstrukcji, która mogłaby odstraszyć letników chcących tylko wypocząć. Na pewno konstrukcja ta jest jedną z najciekawszych atrakcji w gminie Rewal i będąc w pobliżu nie można przejechać obojętnie bez przyjrzenia się obiektowi z bliska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *