Muzeum Narodowe w Gdańsku – Historia i Sztuka

Muzeum Narodowe w Gdańsku to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce. Znajduje się w samym sercu historycznego centrum miasta, na ulicy Toruńskiej. Zbiory muzeum obejmują szeroki zakres dziedzin sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę, sztukę użytkową, numizmatykę, a także dokumenty i fotografie związane z historią miasta i regionu.

Powstanie i rozwój Muzeum

Muzeum Narodowe w Gdańsku zostało założone w 1972 roku, ale jego historia sięga już XIX wieku, kiedy to powstało Muzeum Miejskie w Gdańsku. W 1927 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora muzeum, Maxa Schmidta, powstała pierwsza galeria sztuki współczesnej w Polsce. W trakcie II wojny światowej muzeum zostało zniszczone, a wiele cennych dzieł sztuki zostało utraconych. Po wojnie muzeum zostało odbudowane i powiększone, a jego zbiory zaczęły się rozwijać. W 1972 roku muzeum stało się instytucją narodową i otrzymało swoją obecną nazwę.

Kolekcje Muzeum Narodowego

W Muzeum Narodowym w Gdańsku znajduje się kilka tysięcy dzieł sztuki, obejmujących różne dziedziny i epoki. Najważniejsze zbiory to: malarstwo i rzeźba gotycka i renesansowa z Pomorza, sztuka XVIII wieku, malarstwo polskie XIX i XX wieku, rzeźba i medalierstwo polskie XIX wieku, sztuka użytkowa, sztuka współczesna, numizmatyka oraz fotografie i dokumenty związane z historią miasta i regionu.

Sztuka w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku to przede wszystkim skarbnica sztuki pomorskiej, ale w zbiorach znajdują się również dzieła z innych regionów Polski i Europy. Są wśród nich prace takich mistrzów jak Hans Memling, Jan van Eyck, Albrecht Dürer, Rembrandt, Józef Chełmoński czy Władysław Strzemiński. Muzeum posiada również bogatą kolekcję sztuki współczesnej, a wśród prezentowanych artystów znajdują się m.in. Tadeusz Kantor, Edward Dwurnik i Magdalena Abakanowicz.

Warto zobaczyć w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Gdańsku warto zobaczyć przede wszystkim rzeźby i malarstwo gotyckie i renesansowe z Pomorza oraz zbiory sztuki XVIII wieku. Szczególnie interesujące są prace mistrza A. M. Schultzego, jednego z najważniejszych malarzy tego okresu w Polsce. W muzeum znajduje się również zbiór ponad 50 portretów XVIII-wiecznych burmistrzów Gdańska, które są jednymi z najlepszych w Polsce.

Praktyczne informacje dla odwiedzających

Muzeum Narodowe w Gdańsku znajduje się przy ulicy Toruńskiej 1 w Gdańsku. Godziny otwarcia są uzależnione od sezonu i dni tygodnia, więc warto sprawdzić je na stronie internetowej muzeum. Bilety wstępu kosztują 12 złotych dla dorosłych i 6 złotych dla dzieci i młodzieży. W muzeum działa także kawiarnia, gdzie można zrelaksować się po zwiedzaniu i napić się kawy lub herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *