Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni: Informacje i Historia

Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni: Informacje i Historia

Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni została założona w 1927 roku i jest jedną z najstarszych parafii w Gdyni. Mieści się ona w dzielnicy Karwiny, przy ulicy Świętokrzyskiej 19.

Informacje ogólne

Parafia Przemienienia Pańskiego obsługuje około 10 000 wiernych i jest jedną z największych parafii na terenie miasta Gdynia. W skład parafii wchodzi również kaplica pw. Świętej Rodziny, która mieści się przy ulicy Chwaszczyńskiej 22.

Historia parafii

Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni powstała w 1927 roku na mocy dekretu biskupa chełmińskiego Karola Kaczmarka. Do czasu wybudowania kościoła, nabożeństwa odprawiane były w prowizorycznym baraku. W 1931 roku rozpoczęto budowę kościoła, który został poświęcony w 1933 roku. W czasie II wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony, a po wojnie odbudowany i rozbudowany.

Kaplica i kościół

W skład parafii wchodzi kościół pw. Przemienienia Pańskiego oraz kaplica pw. Świętej Rodziny. Kościół został wybudowany w stylu neoromańskim z cegły i kamienia. Warto zwrócić uwagę na piękne witraże, które zdobią wnętrze kościoła. Kaplica pw. Świętej Rodziny została wybudowana w latach 80. XX wieku i mieści się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.

Duszpasterze i msze święte

W parafii Przemienienia Pańskiego w Gdyni pracuje kilku duszpasterzy, którzy dbają o duchowy rozwój parafian. Msze święte odprawiane są codziennie. W niedzielę odbywają się trzy msze święte, w tym jedna dla dzieci i młodzieży.

Działalność parafialna

Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni prowadzi wiele działalności, której celem jest pomoc potrzebującym oraz rozwijanie duchowe parafian. W ramach działalności parafialnej organizowane są m.in. rekolekcje, spotkania formacyjne, katechezy, wycieczki, wakacje z Bogiem, bierzmowanie, chrzest, a także pomoc dla ubogich i bezdomnych.

Parafia Przemienienia Pańskiego w Gdyni jest ważnym miejscem dla mieszkańców miasta, którzy chętnie uczestniczą w nabożeństwach oraz korzystają z oferty parafii. Warto odwiedzić kościół i kaplicę, aby podziwiać piękno architektury sakralnej oraz wziąć udział w nabożeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *