Opuszczone sanatorium w Gdyni: historia i stan obecny

Opuszczony sanatorium w Gdyni to jeden z ciekawszych obiektów dla miłośników urbexu. Budynek znajduje się w samym sercu miasta, a jego historia oraz architektura przyciągają uwagę odwiedzających. W artykule przedstawimy historię, stan obecny oraz plany na przyszłość tego opuszczonego sanatorium.

Historia opuszczonego sanatorium w Gdyni

Sanatorium w Gdyni powstało w 1928 roku i od początku służyło jako placówka lecznicza dla chorych na gruźlicę. W czasie II wojny światowej budynek został przejęty przez niemieckie władze i przekształcony na szpital wojskowy. Po wojnie sanatorium powróciło do funkcjonowania, aż do momentu, gdy zaczęło tracić na znaczeniu. W 2003 roku budynek został opuszczony i od tego czasu niszczał, stając się miejscem dla miłośników urbexu oraz bezdomnych.

Architektura i wystrój budynku

Sanatorium w Gdyni zostało zbudowane w stylu modernistycznym z elementami neoklasycystycznymi. Budynek ma sześć pięter i powierzchnię ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych. Wewnętrzny wystrój nawiązuje do czasów powstania sanatorium, a na każdym piętrze znajdują się sale lekcyjne, sale zabiegowe oraz pokoje pacjentów. Charakterystycznym elementem budynku jest winda, która w czasach świetności sanatorium była jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Stan obecny i plany na przyszłość

Obecnie sanatorium w Gdyni stoi opuszczone i niszczeje. Budynek jest niebezpieczny dla osób, które próbują się do niego dostać, a jego stan techniczny wymaga natychmiastowej interwencji. Miasto Gdynia planuje wyburzenie budynku i zastąpienie go nową inwestycją. W planach jest budowa centrum kongresowego lub hotelu.

Popularność sanatorium wśród miłośników urbexu

Sanatorium w Gdyni stało się bardzo popularnym miejscem dla miłośników urbexu. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziło je wiele osób, które chciały zobaczyć unikalną architekturę budynku oraz poznać jego historię. Niestety, wizyta w opuszczonym sanatorium jest niebezpieczna i niezgodna z prawem. W związku z tym, władze miasta Gdyni podjęły decyzję o zabezpieczeniu terenu i uniemożliwieniu dostępu do budynku.

Opuszczone sanatorium w Gdyni to miejsce, które przyciąga uwagę wielu osób. Ze względu na jego historię oraz architekturę, stało się ono popularnym miejscem dla miłośników urbexu. Niestety, budynek obecnie niszczeje i jest niebezpieczny dla osób, które próbują się do niego dostać. Miasto Gdynia planuje wyburzenie budynku i zastąpienie go nową inwestycją. Mimo to, sanatorium w Gdyni zawsze pozostanie ważną częścią historii miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *