Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni: WSAiB

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni to jednostka naukowo-dydaktyczna Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. WSAiB działa na rynku edukacyjnym od 2005 roku i oferuje studia na kierunkach artystycznych, projektowych i artystyczno-projektowych. W tym artykule przedstawimy historię Wydziału Sztuki i Projektowania oraz opiszemy kierunki i specjalności, wykładowców oraz koszty studiów.

Historia Wydziału Sztuki i Projektowania

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni powstał w 2005 roku z inicjatywy ówczesnych władz miasta Gdyni. Pierwszym dziekanem Wydziału był prof. Janusz Zagrodzki, który pełnił tę funkcję do 2012 roku. W latach 2005-2009 Wydział mieścił się w budynku przy ulicy Witomińskiej, a od 2009 roku w nowoczesnym obiekcie przy ulicy Wójta Radtkego. WSAiB to jedyna uczelnia artystyczna w Gdyni, dzięki której miasto zyskało na znaczeniu w kraju i za granicą.

Kierunki i specjalności na WSAiB

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni oferuje studia na kierunkach artystycznych, projektowych i artystyczno-projektowych. Wśród kierunków artystycznych są m.in. malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, tkanina i projektowanie ubioru. Natomiast wśród kierunków projektowych i artystyczno-projektowych znajdują się m.in. architektura wnętrz, design, scenografia i animacja. Na WSAiB istnieją także specjalności takie jak projektowanie gier wideo czy projektowanie opakowań. Wszystkie kierunki i specjalności mają charakter praktyczny, a studenci mają okazję uczestniczyć w projektach artystycznych i projektowych wraz z wykładowcami, co pozwala na zdobycie wiedzy i doświadczenia w rzeczywistych warunkach.

Wykładowcy na Wydziale Sztuki i Projektowania

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni zatrudnia wykładowców z Polski i z zagranicy, którzy są doświadczonymi artystami i projektantami. Wśród wykładowców są m.in. prof. Krzysztof Lenk, prof. Zofia Krawiec, prof. Wiesław Dąbrowski, prof. Jacek Krenz i dr hab. Piotr Gąsowski. Wykładowcy prowadzą zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także opiekują się studentami na etapie pracy nad dyplomem. Są oni także aktywni w dziedzinie naukowej i artystycznej i często prezentują swoje prace na wystawach i festiwalach.

Studia na WSAiB – rekrutacja i koszty

Rekrutacja na studia na Wydziale Sztuki i Projektowania w Gdyni odbywa się na zasadach określonych przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kandydaci muszą złożyć wymagane dokumenty oraz przejść przesłuchanie lub egzamin wstępny z odpowiedniego przedmiotu. Koszty studiów na WSAiB są uzależnione od kierunku i specjalności. Opłata za semestr wynosi od 2 250 do 3 000 złotych. Studenci mogą skorzystać z różnych form finansowania studiów, m.in. kredytów studenckich czy stypendiów.

Aktywność naukowa i artystyczna WSAiB

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni prowadzi intensywną działalność naukową i artystyczną. W ciągu ostatnich lat na WSAiB odbyło się wiele wystaw, konferencji i warsztatów dla studentów i wykładowców. Studenci i absolwenci WSAiB zdobywają nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes czy na Międzynarodowych Targach Designu w Mediolanie. Wykładowcy WSAiB są zapraszani do udziału w prestiżowych programach artystycznych i projektowych w kraju i za granicą.

WSAiB – opinie studentów i absolwentów

Studenci i absolwenci Wydziału Sztuki i Projektowania w Gdyni wyrażają pozytywne opinie na temat uczelni. Podkreślają oni wysoki poziom nauczania, indywidualne podejście do studentów i dużą możliwość wykonywania projektów artystycznych i projektowych. Absolwenci WSAiB cenią sobie praktyczne umiejętności zdobyte na studiach i łatwość znalezienia pracy po ukończeniu uczelni. Studenci doceniają także dobrą atmosferę panującą na Wydziale oraz atrakcyjną lokalizację Gdyni, która jest miastem kultury i kreatywności.

Wydział Sztuki i Projektowania w Gdyni to renomowana uczelnia artystyczna, która oferuje szeroką gamę kierunków i specjalności z zakresu sztuki i projektowania. WSAiB to miejsce, gdzie studenci mają okazję rozwinąć swoje talenty artystyczne i projektowe, zdobyć praktyczne umiejętności oraz nawiązać kontakty z profesjonalistami z branży. Uczelnia ta przyciąga studentów z całej Polski i z zagranicy, a jej absolwenci są cenieni na rynku pracy. Dzięki wysokiej jakości nauczania i aktywności naukowo-artystycznej WSAiB z powodzeniem konkurować może z najbardziej prestiżowymi uczelniami artystycznymi w kraju i za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *