Jakie są popularne miejscowości nad polskim Morzem Bałtyckim?

Wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, to nie tylko wakacyjne leżenie na plaży. Tak naprawdę polskie wybrzeże oferuje dużo więcej niż morski klimat i jest dobre do odwiedzenia o każdej porze roku. To tutaj można spędzić święta, Sylwestra, weekend, majówkę i każdy nadarzający się wolny dzień.

Nasz przegląd najciekawszych miast bałtyckich rozpoczniemy od zachodu, kierując się systemtycznie w kierunku wschodniego wybrzeża.

Świnoujście.

Ta popularna miejscowość leżąca u zachodnich granic posiada najszerszą z Polsce plażę prestiżowo oznaczoną znakiem Błękitnej Flagi. Oprócz znanego wszystkim symbolu miasta, jakim jest latarnia morska (najwyższa w Polsce i najwyższa ceglana na świecie!) można tu podziwiac prawdziwe cuda podwodnego świata w czynnym przez cały rok Oceanarium.

Międzyzdroje.

Popularna miejscowość nad Morzem Bałtyckim kojarząca się z festiwalem polskich gwiazd i im upamiętniona jest promenada z odciskami dłoni. Do najbardziej znanych atrakcji w mieście należy Muzeum Figur Woskowych. Znajduje się tu poza tym Bałtycki Park Miniatur, w którym zobaczymy repliki światowych zabytków wykonanych w skali 1:25.

Dziwnów.

Dziwnów jest interesująco ulokowaną popularną miejscowością pomiędzy Morzem Bałtyckim a Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską. W związku z takim położeniem miasto oferuje taką infrastrukturę, jak most zwodzony czy całoroczną marinę. Plaże miejskie rozciągnięte są wzdłuż 800 m linii wybrzeża.

Mrzeżyno.

Oprócz plaży w Mrzeżynie można zobaczyć bardzo ładny port nad rzeką Regą. Atrakcją dla miłośników mocnych wrażeń będzie park linowy. Zaś Aquapark to oferta na deszczowe dni lub zimowe pobyty w tym przyjemnym mieście.

Kołobrzeg.

Urocze uzdrowisko nadmorskie z własnym złożem borowin. Miasto obfituje w ślady dawnej historii. Można spędzić cały dzień zwiedzając baszty, bastiony, lapidaria, historyczne bramy i kolumny. Miasto z atrakcjami i rozrywkami dla ludzi w każdym wieku.

Mielno.

Kolejna popularna miejscowość nad Morzem Bałtyckim ulokowane pomiędzy morzem a jeziorem, a więc dla każdego coś miłego. Przy głównym zejściu na plażę stoi pomnik morsa. Nawiązuje on do odbywających się corocznie zimową porą zlotów morsów, zażywających w wodach Bałtyku lodowatych kąpieli.

Darłowo.

Znajduje się tutaj kolejna latarnia morska o historycznym znaczeniu oraz jedyny rozsuwany most w Polsce. Można odwiedzić muzeum usytuowane w uroczym budynku Zamku Książąt Pomorskich. Z kolei w Kościele Mariackim w Darłowie można zobaczyć sarkofagi książąt pomorskich.

Ustka.

Plaże w Ustce należą do najpiękniejszych w Polsce, znajduje się tu również największy port rybacki. Od czasów historycznych przyciągają turystów nawet z dalekiej okolicy. W Ustce znajduje się pomnik patrzącej w morski bezkres Syrenki. Ustkę upodobał sobie nawet Adolf Hitler, próbując utworzyć tu nowoczesną twierdzę wojenną z potężnym portem. Możemy tu do dziś oglądać kompleks poniemieckich bunkrów z odrestaurowanymi pokojami sztabowymi i sypialniami. Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka jest dostępny dla zwiedzających o każdej porze roku.

Łeba.

Popularna miejscowość nad Morzem Bałtyckim kojarzona z fenomenalnym zjawiskiem ruchomych wydm. Uznany przez Unesco rezerwat biosfery obejmuje teren Słowińskiego Parku Narodowego. Jednak atrakcje Łeby nie ograniczają się do wydm. Znajdziemy tu ciekawy Park Dinozaurów, park linowy i wystawę motyli.

Hel.

Niesamowite i niepowtarzalne ulokowanie miasta na Mierzei Helskiej to ewenement na skalę światową. Wody Bałtyku otaczają Hel prawie ze wszystkich stron, wyposażając w niezliczone powierzchnie plaż i interesujący mikroklimat. Hel to niespotykane zjawisko przyrodnicze, ale obfituje także w atrakcje historyczne jak Muzeum Rybołóstwa czy Muzeum Obrony Wybrzeża.

Gdańsk, Gdynia, Sopot.

O Trójmieście można by opowiadać bez końca. To największa aglomeracja na wybrzeżu. Cel wycieczek dla turystów spragnionych ładnych plaż, rozrywek i kontemplacji polskiej historii. Sopot – które kojarzy się ze znanym molo. Gdynia – gdzie można zobaczyć największe okręty cumujące w porcie. Gdańsk – oferujące urokliwą starówkę. Trzy miasta, a tygodnia urlopu nie starczy, by poznać je dokładnie.

Krynica Morska.

U wschodnich skrajów polskiego wybrzeża, na wąskim pasie Mierzei Wiślanej, leży Krynica Morska. Natura stworzyła tutaj coś wyjątkowego – najwyższą stałą wydmę w Europie. „Wielbłądzi Garb” ma prawie 50 m wysokości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *